Linea Console Table
With an asymmetrical form and a unique mix of materials, the Linea console table achieves a singular look. The open case and plinth base feature wire-brushed oak veneers in a Cerused Greige finish. For a dramatic contrast, a heavily textured cast aluminum band wraps around the case. Composed of sleek lines and geometric shapes, this creative design pushes the boundaries of rustic modern style.
Product Details
| Cubes | 36.36 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 384 Textured Graphite and WDF – 384 Cerused Greige |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 33.13 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Linea Console Table |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Console Table |
| Program | Linea |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0014.jpg and Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0034.jpg |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 257.4 |
| Total Shipping Weight | 257.4 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Open front-to-back case with one bottom fixed shelf surface | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Cast aluminum wrapped across top and down front and back in Textured Graphite finish | Yes |
| Qty On Hand | 30 |
| Dimensions | 19.06 × 72 × 33.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Greige and Textured Graphite |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linea Arm Chair
| Dimensions | 24.38 × 22.75 × 36.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Dresser
Linea Buffet
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 52 × 18.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Textured Graphite |
| Style | Transitional |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Panel Bed California King
| Dimensions | 90 × 77.75 × 72 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Side Table
| Dimensions | 26.5 × 18 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Storage |
Linea Nightstand
Linea Desk
Linea Cocktail Table
Linea Entertainment Credenza
Linea Panel Bed King
| Dimensions | 90 × 82.75 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
4 Door Console IFD5721CNS
Equinox Console Table
Perrine Wood Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Stratton Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Tess Console Table
Deen Console Table
Jackson Console Table
Harmony Console Table
Catalina Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.