Commerce & Market Skyline Cocktail Table
Chic industrial gets an Art Deco influence in the 40-inch round Skyline Cocktail Table. The eclectic piece combines Acacia Wood with Sheet Metal and Metal Tube, accented by a stunning starburst veneer pattern on the top surface. The table is finished in dark natural wood with dark bronze metal banding and legs.
Product Details
| Carton Height | 14.00 |
|---|---|
| Carton Length | 43.00 |
| Carton Weight | 112.44 |
| Carton Width | 42.75 |
| Depth | 41.25 |
| Distressing | No |
| Height | 18.00 |
| Material Description | Sheet Metal, Metal Tube and Acacia Veneers |
| Style | Transitional |
| Width | 41.25 |
| Weight | 94.8 |
| Image Role Data | {“7228_85081_99_80167_168_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_80167_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80167_85_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7228_80167_85_t |
| Weight | 94.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.25 × 41.25 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Entertainment Console 64in
Commerce & Market Antares End Table
Commerce and Market Xaden Counter Stool
Commerce & Market Jaiden Three Door Credenza
Commerce and Market Commerce & Market Boomerang Side Table
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Entertainment Console 72in
Commerce & Market Seaside Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Commerce and Market Groove Three-Drawer Chest
Commerce & Market Fine Lines Credenza
Commerce & Market Jack O’bein Cocktail Table
Commerce & Market Pyramid Side Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Mezquite Wooden Cocktail Table
Santa Fe Coffee Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Darlington Cocktail Table
Dakota Round Coffee Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Darsa Cocktail Table
Allan Round Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.