Commerce & Market Metal-Wood Console Table
Description
Description
With a tribal design flair, the eclectic Metal-Wood Console combines natural materials, with a White Travertine Stone top with a screen-printed design and a forged black metal base.
Product Details
| Carton Height | 34.00 |
|---|---|
| Carton Length | 17.75 |
| Carton Weight | 93.00 |
| Carton Width | 59.50 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | White Travertine Stone and Carbon Steel |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 56.00 |
| Weight | 76 |
| Image Role Data | {“7228_85022_00_detail1”:[“Detail Image 1″],”7228_85022_00_50638_99_50646_02_room”:[“Room Image 1″],”7228_85022_00_50638_99_50646_02_room2”:[“Room Image 2”],”7228_85022_00_50638_99_50646_02_r |
Additional information
Additional information
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 56 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Living Room Commerce and Market Inside Track Console Table
Commerce & Market Linear Perspective Credenza
Commerce & Market Octagonal Cocktail Table
Commerce & Market Carved Accent Chest
Commerce & Market Seaside Buffet
Commerce & Market Secretariat Secretary
Commerce & Market Block Buster End Table
Commerce and Market Haven Spot Table
Commerce & Market Round Cocktail Table
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase Frame
Commerce and Market Ferrous Accent Table
Commerce & Market Moroccan Modern Credenza
Equinox Console Table
Oslo Console Table
7781 Blackburn Console
Harmony Console Table
Catalina Console Table
Michael Alan Showroom
Darsa Console Table
Perrine Wood Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Compass Console Table
Tess Console Table
Acosta Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.