Commerce & Market Round Cocktail Table
A chic modern take on a classic silhouette, the Commerce & Market Round Cocktail Table is crafted of Acacia Solids in a dark natural wood finish revealing color and grain variances for organic beauty. There’s a tray-top design with subtly curved legs. Tray top is not removable.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 6.25 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 52.91 |
| Carton Width | 44.50 |
| Depth | 40.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 26 |
| Distressing | No |
| Height | 18.00 |
| Material Description | Clean Acacia Solids |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 40.00 |
| Weight | 36.38 |
| Image Role Data | {“7228_85065_89_80105_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_80105_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80105_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7228_80105_89_top”: |
| Weight | 36.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Antares Cocktail Table
Commerce and Market Commerce & Market Boomerang Side Table
Commerce and Market Ferrous Accent Table
Commerce & Market Jacobs Ladder End Table
Casual Dining Commerce and Market Madison Round Dining Table Base
Commerce and Market Xaden Counter Stool
Living Room Commerce and Market Inside Track Console Table
Commerce & Market Writing Desk
Commerce and Market Groove Three-Drawer Chest
Commerce & Market Round Cocktail Table
Entertainment Console 64in
Commerce & Market Open Ended Console Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Carson Coffee Table
Balam Cocktail Table
Allan Round Coffee Table
Zurich Coffee Table
Santa Fe Coffee Table
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Dakota Round Coffee Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.