Commerce & Market Writing Desk
Set a youthful, energetic tone in your work space with the Commerce & Market Writing Desk, crafted of Mindi Veneers with a black finish with the wood grain showing through. The organic silhouette features 3 drawers, two removable partitions with both the left and right-side drawers and a pencil tray and mouse pad that can be used in either the left or right-side drawer. The drop-front center drawer has a cut-out for wire management.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTwo removable partitions with both left and right side drawersPencil tray and mouse pad can be used in either left or right side drawerDrop-front center drawer with wire management cut-outFinish: Black wood finish with wood grain showing thro | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 12.25 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 191.80 |
| Carton Width | 73.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.375W x 17D x 2.875H |
| Knee Space | 63.5W x 19.75D x 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 14.75W x 17.25D x 2.875H |
| Material Description | Mindi Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 68.00 |
| Weight | 162.04 |
| Image Role Data | {“5899_10466_443_458_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_85071_99_5899_10458_89_room”:[“Room Image 2″],”EC574_097___5899_10458_89”:[“Room Image 3″],”5899_10458_89_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 162.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 68 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Safari Credenza
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce & Market Argyle Three-Drawer Chest
Commerce & Market Open Ended End Table
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Commerce & Market Spot Table
Commerce & Market Jacobs Ladder Cocktail Table
Commerce & Market Console
Commerce & Market Block Buster End Table
Commerce & Market Secretariat Secretary
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Block Buster Cocktail Table
East Hampton Desk
Modern Desk
Aventura Desk
| Dimensions | 25.69 × 57.31 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Rustic |
| Collection | Aventura |
| Features | Power |
Brady Solid Mango and Iron Writing Desk
Arcadia Desk
Solaria Desk
Alder Writing Desk (Black)
Tribeca Desk
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Prado Desk
| Dimensions | 27 × 74 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Power |
Albion Desk
Marlowe Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.