Commerce and Market Living Room Commerce & Market Two Door Chest
Energize your space with the exhilarating design of the Commerce & Market Chest, crafted of Mango Wood, Bone Inlay, Iron and Slate Veneer with a starburst pattern on the door fronts. The medium natural finish contrasts with a charcoal-colored metal base and slate and bone door fronts. The transparent finishes reveal color and grain variances. An artisan technique is used with the bone pieces, resulting in unique looks from piece to piece. Behind the two doors is one removable wood shelf and a ventilated back panel.
Product Details
| Two doors with bone inlay in a starburst patternOne removable wood shelfVentilated back panelBlack metal baseFinish: Medium natural wood finish with charcoal colored metal base and slate and bone door fronts. Transparent finishes reveal a higher degree of | Yes |
|---|---|
| Finish | Medium natural wood finish with charcoal colored metal base and slate and bone door fronts. Transparent finishes reveal a higher degree of color and grain variances, creating an irresistible |
| Country Of Manufacturer | IND |
| Number Of Shelves | 1 |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce & Market Console
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase Frame
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Kiara Rectangle Sofa Console
Commerce & Market Round Side Table
Living Room Commerce and Market Inside Track Console Table
Commerce & Market Vortex Credenza
Commerce & Market Arness Console
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce and Market Groove Three-Drawer Chest
Commerce and Market Gears Round Cocktail Table
Commerce & Market Dimensions Credenza
Dayle Accent Table
Kiara Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Kiara |
| Features | Storage |
Cascade Nesting Tables
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Bronze |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Cascade |
| Features | Storage |
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ellis Etagere
| Dimensions | 16 × 44 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Jicama |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Sundance Bed Bench
Silhouette Etagere
Laguna Accent Table
Nidra Accent Table
Ceilby Accent Table
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 21.13 × 14 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in wire brushed black finish. Fluted base design. Coordinates with A4000601 and A4000602. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.