Commerce & Market Round Side Table
Create a rustic industrial vibe with the Commerce & Market Round Side Table, crafted of Mindi Solids with a dark wood finish and keyhole-motif base. With a round shape and convenient, compact footprint, this piece fits effortlessly in a variety of spaces.
Product Details
| Base Dimensions | 11W x 11D x 1.125TH |
|---|---|
| Carton Height | 24.00 |
| Carton Length | 17.00 |
| Carton Weight | 18.74 |
| Carton Width | 17.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 13.00 |
| Distressing | No |
| Height | 20.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Clearance | 19.5 |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 13W x 13D x 1TH |
| Top Load Capacity | 10 lbs |
| Width | 13.00 |
| Weight | 11.02 |
| Image Role Data | {“7228_80021_85_50003_99_690_2031_room”:[“Room Image 1″],”7228_80054_15_80021_85_50003_99_896_5011_690_2031_room”:[“Room Image 2″],”780_95_980015_85_7228_50003_99_805_SQ_room”:[“Room Image 3” |
| Weight | 11.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 20.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce and Market Commerce & Market Boomerang Side Table
Living Room Commerce and Market Inside Track Console Table
Commerce & Market Galway-Around Spot Table
Commerce & Market Etagere
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce and Market Weaver 2-Door Accent Chest
Commerce and Market Haven Accent Chest
Commerce & Market Delta Console Table
Commerce & Market Bar Cart
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase
Commerce & Market Round Cocktail Table
Commerce and Market Hudson Low Nesting Table
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Jackson Pedestals
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Zina Accent Table
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Laguna Accent Table
Fontaine Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 38 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | French Country, Traditional |
| Collection | Fontaine |
| Features | Storage |
Lanita Accent Table
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Reverie Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Reverie |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.