Commerce & Market Console Table
Description
Description
With understated opulence, the delicately-scaled Commerce & Market Console Table combines White Travertine Stone on the shaped top and bottom shelf with a gold-colored metal frame.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 35.25 |
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 89.50 |
| Carton Width | 45.75 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | White Travertine Stone and Carbon Steel |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 77.5 |
| Image Role Data | {“7228_80012_00_room”:[“Room Image 1″],”7228_80012_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80012_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
Additional information
| Weight | 77.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 42 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Jacobs Ladder End Table
Commerce & Market Dimensions Credenza
Commerce & Market Moroccan Modern Credenza
Commerce & Market Jaiden Three Door Credenza
Commerce & Market Kubrick Console Table
Commerce & Market Open Ended Console Table
Commerce & Market Console Table
Commerce and Market Margo Etagere
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce and Market Xaden Counter Stool
Commerce and Market Effie Writing Table
Commerce & Market Jack O’bein Long Skinny Console
Michael Alan Showroom
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Harmony Console Table
Duncan Console Table
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 70 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Linea Console Table
Catalina Console Table
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Acosta Console Table
Richmond Console Table
Adrian Console Table
Linea Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.