Commerce & Market Moroccan Modern Credenza
Eclectic, modern and sophisticated, the Moroccan Modern Credenza has a natural black wood finish over Mango Solids with a bone inlay design on the door fronts. An antique gold metal base adds to the mixed media appeal. The 4 doors have touch latches, and there are two adjustable wood shelves behind each pair of doors, along with a ventilated back panel and wire management.
Product Details
| Four doors with touch latchesBone inlay design on door frontsTwo adjustable wood shelves behind each pair of doorsVentilated back panel with wire managementAntique gold metal baseInterior finish matches outside of caseFinish: Natural black wood finish wit | Yes |
|---|---|
| Finish | Natural black wood finish with bone inlay design on door fronts. Antique gold metal base. Transparent finishes reveal a higher degree of color and grain variances, creating an irresistible on |
| Carton Height | 41.00 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 254.00 |
| Carton Width | 75.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Mango Solids, Bone and Iron |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Width | 72.00 |
| Weight | 217 |
| Image Role Data | {“7228_75005_99_75010_02_85087_99_room”:[“Room Image 1″],”7228_85087_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85087_99_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”7228_85 |
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Modern Console
Commerce & Market Console Table
Commerce & Market Console Table
Living Room Commerce and Market Thrace Console Table
Commerce & Market Linear Perspective Credenza
Commerce and Market Amelia Round End Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Two Door Chest
Commerce & Market Pyramid Side Table
Commerce & Market Aspen Grove Door Chest
Commerce & Market Console
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Nesting Tables
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Nidra Accent Table
Fontaine Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 38 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | French Country, Traditional |
| Collection | Fontaine |
| Features | Storage |
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Laguna Accent Table
Arlyn Etagere
Collins 19″ Outdoor Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Sundance Bed Bench
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.