Commerce & Market Metal and Wood Console
Description
Description
Infused with grace and energy, the Commerce & Market Metal and Wood Console combines a rustic Oak Veneer top in a black finish with an arched metal base in a silver finish.
Product Details
| Carton Height | 35.25 |
|---|---|
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 103.40 |
| Carton Width | 70.75 |
| Depth | 16.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Clearance | 30.5 |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 68W x 15.375D x 2TH |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“7228_85011_99_room”:[“Room Image 1″],”7228_85011_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85011_99_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
Additional information
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 68 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Open Ended Cocktail Table
Commerce and Market Jachar Entertainment Credenza
Commerce and Market Ferrous Accent Table
Casual Dining Commerce and Market Madison Round Dining Table Top
Commerce and Market Helena Spot Table
Commerce & Market Writing Desk
Commerce & Market Metropolitan End Table
Commerce & Market Jacobs Ladder Cocktail Table
Commerce & Market Skyline Cocktail Table
Commerce & Market Console
Commerce & Market Safari Credenza
Commerce & Market Aspen Grove Door Chest
Richmond Console Table
Equinox Console Table
Harmony Console Table
Duncan Console Table
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 70 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Horizons Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Oslo Console Table
Linea Console Table
Adrian Console Table
Compass Console Table
Michael Alan Showroom
Darsa Console Table
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Natural Parota 3 Drawer 4 Glass Door Console
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.