Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table
The Metropolitan Cocktail Table is a soft modern silhouette combining Oak Veneers in a dark wood finish with a rounded gold metal base and accents. A rectangle shape measuring 52 inches wide by 28 inches deep, it has two drawers with soft-close drawer guides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal |
|---|---|
| Rectangle shapeTwo drawers with soft-close drawer guidesGold metal base and accentsFinish: Dark wood finish with gold metal base and accentsDistressed Finished: Wire brushing | Yes |
| Finish | Dark wood finish with gold metal base and accents |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Assembly Required | No |
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 52 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Seaside Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Commerce & Market Round Side Table
Commerce and Market Weaver 2-Door Accent Chest
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Two Door Chest
Commerce & Market Vortex Credenza
Commerce & Market Fine Lines Credenza
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Lancaster Hall Chest
Commerce and Market Commerce & Market Boomerang Side Table
Commerce & Market Console
Commerce and Market Haven Accent Chest
Commerce & Market Side Table
Commerce & Market Console Table
Amner Coffee Table
Brooklyn Cocktail Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Allan Round Coffee Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Darsa Cocktail Table
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Stowe Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.