Hancock – Apple Cider 6pc Power Zero Gravity Modular Sectional With Power Headrest & Lumbar
The Hancock collection perfectly balances comfort, functionality, and modern design. Crafted for everyday living, it combines supportive seating with user-friendly technology and convenient features. Thoughtful details and smart innovations enhance the overall experience, while the cleanable and durable upholstery ensures long-lasting style. With a versatile design and adaptable options, Hancock is built to suit various lifestyles and spaces.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Zero-gravity power recline and lumbar with independently operating power headrest | Yes |
|---|---|
| Easy-to-clean synthetic leather fabric | Yes |
| Power recline switch includes “Home” button to bring all positions back to upright seating as well as a USB and a USB-C port with Intelliswitch technology that automatically senses and turns off its power draw | Yes |
| Tilt console with hidden stainless steel cupholders, lift-top storage, pop-up magnetic wireless outlet and 1 USB port and 1 USB-C port | Yes |
| Flared, pad-over arms with hidden tilt cupholders | Yes |
| Enhanced comfort with integrated pad-over-chaise | Yes |
| Dimensions | 42 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Apple Cider |
| Style | Contemporary |
| Collection | Hancock |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Whitman – Verona Azure Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Paxton Sectional
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 138 × 157 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Beckham Sectional
Seyler 3-Piece Sectional
| Weight | 383 lbs |
|---|---|
| Color | Brown, Sand |
| Style | Contemporary |
| Series Features | New balanced sectional with corded welt detail and subtle, rounded arm. Heavyweight, soft polyester with luster and movement in the patter. Featuring a mixture of heavyweight global style pillows in warm earth tones, complimented by a caramel faux leather lumbar pillow. Loose, reversible backs and plush cushions and non-skid legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Spartacus Oyster 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Beige |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Spartacus – Chocolate 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Caldwell- Tahoe Fog 6pc Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 93.75 × 106.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Paxton Sectional
Kelsey Fabric Sectional
| Dimensions | 104.5 × 134.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Stellar – Bloke Cotton 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.