Commerce & Market Arness Cocktail Table
Globally inspired and authentically designed, the round pedestal Arness Cocktail Table is crafted of Mango Wood with a transparent black finish revealing natural color and grain variations for a casual rustic appeal.
Product Details
| Carton Height | 21.00 |
|---|---|
| Carton Length | 43.00 |
| Carton Weight | 103.61 |
| Carton Width | 43.00 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | No |
| Height | 18.00 |
| Material Description | Mango Wood |
| Style | Casual |
| Width | 40.00 |
| Weight | 81.79 |
| Image Role Data | {“7228_80072_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80072_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 81.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Entwined Credenza
Commerce and Market Spindle Accent Table
Commerce and Market Ferrous Accent Table
Casual Dining Commerce and Market Madison Round Dining Table Top
Commerce & Market Side Table
Commerce & Market Antares End Table
Commerce & Market Open Ended Cocktail Table
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce & Market Jack O’bein Cocktail Table
Commerce & Market Metropolitan Credenza
Commerce & Market Layers Credenza
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Allan Round Coffee Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Brooklyn Cocktail Table
Chicago Coffee Table
Amner Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Darsa Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.