Riley TABLES 64539-WE/2530
The Riley dining table can seat up to 4 people, a perfect choice for small spaces you don’t want to overcrowd. Its 39” Thermofused Laminate (TFL) surface is very resistant to the everyday wear and tear. Want to stand out from the crowd? The curved metal base gives this dining table a unique touch of movement, charm, and uniqueness to your home.
Product Details
| Included: 1 base, 1 top and hardware | Yes |
|---|---|
| Thermofused laminate (TFL) table top that is scratch and water resistant | Yes |
| Seats 2 to 4 people | Yes |
| Table weight limit : 250 lbs | Yes |
| Table base made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Dimensions | 39 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Basalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Riley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Sunset D5783-42 Counter Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Rhett 96″ Dining Table
Marquez Rectangular Counter Height Table
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.