Balam Round Table Base
Our Balam collection is handcrafted from mango and teak wood, offering a simple yet stunning addition to your space with an organic, modern touch. The Balam table features a sturdy, conical wooden base that showcases the beautiful, natural grain of the wood, providing a solid foundation for the smooth, round tabletop. Elevate your dining experience by pairing this table with the stylish chairs available in the collection, creating an inviting atmosphere in your home.
Product Details
| Crafted of sustainable mango and teak wood. | Yes |
|---|---|
| Translucent, multi-step lacquer with a white finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Shape | Round |
| Group Color | White |
| Material | Mango |
| Finish | Translucent multi-step Stained White finish |
| Weight | 72.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.75 × 30.75 × 29 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Balam 1 Shelf, End Table
| Weight | 30.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 25.5 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam 1 Shelf Cocktail Table
| Weight | 56.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.75 × 41.75 × 17.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam 1 Shelf, Sofa Table
| Weight | 108.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 16.5 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Round Dining Table – Balam
Balam Wooden Frame & Base, Armchair
Balam End Table
Balam 2 Drawer, Nightstand
Balam Wooden Chair
Balam 1 Shelf, Chairside Table
| Weight | 21.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 17.75 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Stool 24″
| Weight | 18.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 15.75 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Balam Round Table Top
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath
Natural Parota Round Table top
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Taos Dining Table
Gavin Dining Table
Rhett 96″ Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.