Bonanza Round Table Top
Introducing the Bonanza Collection, meticulously crafted from solid pine wood. Each piece boasts a timeless design, characterized by its classic allure and adorned with a hand-applied, multi-step lacquer finish. This meticulous finish not only enhances the natural beauty of the wood but also imparts a unique antique appearance, adding a touch of elegance to any space. The Bonanza Collection is more than just furniture; it’s a statement of sophistication.
Product Details
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
|---|---|
| Hand applied multi-step lacquer finish for a unique antique appearance. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Shape | Round |
| Group Color | Ivory |
| Material | Pine |
| Finish | Two-tone finish features a our signature Ivory finish. |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 63 × 2.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Rustic |
| Collection | Bonanza |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Turned Wooden Base – Bonanza
Bonanza Round Table Top
Turned Wooden Base – Bonanza
Bonanza Wooden Chair
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 21.75 × 41.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Rustic |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Ivory, Round Dining Table – Bonanza
Bonanza Bonanza, Round Dining Table-Brown
Bonanza Wooden Chair
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 21.75 × 41.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Rustic |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Horizons Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Draper Dining Table
Rhett 96″ Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.