Novus Lodge Round Table Top
Novus Lodge is a revamped version of our bestseller, the Lodge collection. The simplicity of its shapes and warm color palette makes it a timeless collection. Novus Lodge showcases lightly distressed premium woods such as poplar and oak in a warm brown finish that enhances the beauty and character of the wood.
Product Details
| Crafted of poplar wood and oak veneered tops. | Yes |
|---|---|
| Finish is achieved through a multi-step lacquer in brown tones. | Yes |
| Mortise and tenon construction offer stability and durability. | Yes |
| Shape | Square |
| Group Color | Brown |
| Material | Poplar |
| Other Material | Oak veneer |
| Finish | Multi-step lacquer in a brown finish. |
| Weight | 63.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.5 × 53.5 × 1.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Novus Lodge |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Novus Lodge Novus lodge, Round Dining Table
Novus Lodge Table
Novus Lodge Round Table Base
Novus Lodge 7 Shelves, Bookcase
| Weight | 101.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 13 × 72 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Novus Lodge |
| Features | Storage |
Novus Lodge 4 Drawer Chest
Novus Lodge 3 Drawer 2 Door Buffet
Novus Lodge Wooden Chair
Novus Lodge 3 Drawer 3 Shelves Bookcase
5/0 Platform – Novus Lodge
Novus Lodge Barstool 30″
Novus Lodge Mirror
5/0 Headboard – Novus Lodge
Gavin Dining Table
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Taos Dining Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Horizons Dining Table
Rhett 96″ Dining Table
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.