Novus Lodge 4 Drawer Chest
Novus Lodge is a revamped version of our bestseller, the Lodge collection. The simplicity of its shapes and warm color palette makes it a timeless collection. Novus Lodge showcases lightly distressed premium woods such as poplar and oak in a warm brown finish that enhances the beauty and character of the wood.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Poplar |
| Other Material | Oak veneer |
| Finish | Multi-step lacquer in a brown finish. |
| Style | Mid-Century Modern |
| Crafted of poplar wood and oak veneered tops. | Yes |
| Finish is achieved through a multi-step lacquer in brown tones. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| Custom metal handles with non-chip finish. | Yes |
| Weight | 159.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 20 × 53.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Novus Lodge |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Novus Lodge 3 Drawer 3 Shelves Bookcase
Novus Lodge 2 Drawer Bar
Novus Lodge 7 Shelves, Bookcase
| Weight | 101.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 13 × 72 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Novus Lodge |
| Features | Storage |
Novus Lodge Round Table Top
5/0 Platform – Novus Lodge
5/0 Headboard – Novus Lodge
Novus Lodge Novus lodge, Round Dining Table
Novus Lodge 3 Drawer 2 Door Buffet
Novus Lodge Wooden Chair
Novus Lodge Table
Novus Lodge Round Table Base
Novus Lodge Mirror
Antibes Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
5 Drawer Chest 6441CHT
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Eastman Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Skylar Door Chest
Stratum Door Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Parota Nova 4 Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.