Rock Valley Round Table Top
Inspired by rustic chic design, the Rock Valley collection is crafted from pine and mango wood. This two-tone collection features beautifully turned legs, making each piece a statement addition to your space.
Product Details
| Crafted of mango and solid pine wood. | Yes |
|---|---|
| Finish is achieved through a multi-step lacquer process in a brown tone. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Shape | Round |
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Finish | Multi-step lacquer in a brown finish |
| Weight | 110.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 59 × 2.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Rock Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rock Valley Round Table Base
Rock Valley Rock Valley, Round Dining Table
Rock Valley Wooden Chair
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Rock Valley |
| Features | Fabric |
Rock Valley Chair
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.75 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Rock Valley |
| Features | Fabric |
Rock Valley Wooden Chair
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Rock Valley |
| Features | Fabric |
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Symmetry Dining Table
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Rhett 96″ Dining Table
Natural Parota Round Table top
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.