Rock Valley Wooden Chair
Our Rock Valley chair, featuring a charming ladder backrest and hand-turned legs, is impeccably designed and serves as the perfect addition to any space. With its off-white finish, it exudes timeless elegance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | White |
| Material | Parota |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer in a white finish |
| Style | Rustic Chic |
| Frame is handcrafted of solid parota & mango wood | Yes |
| Multi-step lacquer finish provides depth and character to the wood. Crisp white finish with rubbed through details. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Ships fully assembled, two per box. | Yes |
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Rock Valley |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rock Valley Rock Valley, Round Dining Table
Rock Valley Round Table Top
Rock Valley Wooden Chair
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Rock Valley |
| Features | Fabric |
Rock Valley Chair
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.75 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Rock Valley |
| Features | Fabric |
Rock Valley Round Table Base
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Marquez 24″ Wooden Bench
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Parota Wooden Chair
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.