Westley D4399-27 52″ Round Dining Table
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 52″W x 52″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 132.08cm W x 132.08cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | metal decoration on base |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 52 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Graphite |
| Style | Transitional |
| Collection | Westley Falls D4399 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4399-27
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, Graphite, Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westley D4399-42 Counter Table
Westley Falls Wood Counter Dining Table Base SU
Westley Falls Wood Trestle Dining Table Top SU
Westley Falls Wood Trestle Dining Table Base KD
Westley Falls Wood Counter Dining Table Top SU
Westley D4399-25 Trestle Dining Table
Westley D4399-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Westley D4399-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Westley D4399-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Westley D4399-14 Buffet
Westley D4399-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Westley D4399-79 Bench w/Back
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Michael Alan Showroom
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Gavin Dining Table
Michael Alan Showroom
Rhett 96″ Dining Table
Horizons Dining Table
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Michael Alan Showroom
Ezra TABLES 51512/52+91181
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Michael Alan Showroom
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
MichaelAlan
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.