Westley D4399-42 Counter Table
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 60″W x 38″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 152.4cm W x 96.52cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 80″x38″x36″ with 1 center removable ext. leaf (20″/pc) |
| Construction & Features | wood slide with self-driven guides and gears |
| Construction & Features | 4 wood doors panel on both front and back sides |
| Construction & Features | horizontal slats for bottle storage |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 60 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Graphite |
| Style | Transitional |
| Collection | Westley Falls D4399 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4399-42
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, Graphite, Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westley D4399-27 52″ Round Dining Table
Westley D4399-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Westley Falls Wood Counter Dining Table Base SU
Westley D4399-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Westley D4399-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Westley D4399-25 Trestle Dining Table
Westley Falls Wood Trestle Dining Table Top SU
Westley D4399-68 Bench w/Upholstered Seat
Westley D4399-79 Bench w/Back
Westley D4399-14 Buffet
Westley D4399-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Westley Falls Wood Trestle Dining Table Base KD
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Marquez Dining Table
Natural Parota Round Table top
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Horizons Dining Table
Michael Alan Showroom
Ezra TABLES 51512/52+91181
Michael Alan Showroom
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.