Three Door Console
With a modern art vibe, this Three-Door Console is crafted of Mango Wood with contrasting gray and bone door fronts. The outside of the case is in a rustic light finish, accented by matte zinc metal knobs and iron base. There’s one removable shelf behind each door and a ventilated back panel. Accommodates up to a 70-inch TV.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 185.19 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Mango Wood with Iron and Bone |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 185.19 |
| Image Role Data | {“5936_55469_03_room”:[“Room Image 1″],”5936_55469_03_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5936_55469_03_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5936_55469_03_top”:[“Top |
| Weight | 185.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5936-55 & Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Fynn Display Cabinet
Arcadia Entertainment Credenza
Cornelia Entertainment Credenza
4 Drawer TV Stand IFD9921STN
Antibes Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Monolith Entertainment Credenza
Rune Entertainment Credenza
Sereno Entertainment Credenza
Prado Entertainment Credenza
Alvarez Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.