Foundations Entertainment Credenza
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. Elegantly designed and masterfully crafted, the Foundations credenza features three center drawers framed by single doors on either side. Spacious and graceful, its bold geometric design creates a sense of symmetry and tranquility. This piece is an instant heirloom.
Product Details
| Cubes | 51.95 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 306 Dark Shale and WDF – 306 Light Shale |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 94 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Foundations Entertainment Credenza |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Entertainment Credenza |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 384.7 |
| Total Shipping Weight | 384.7 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Behind pair of doors is one adjustable/removable shelf and one fixed bottom shelf surface | Yes |
| Designed to support TV &/or other media | Yes |
| Two-tone finish – Case in Light Shale finish and support panels and rails in Dark Shale finish | Yes |
| Wrapped pad in each drawer | Yes |
| Ventilation holes and one grommet hole with cover in back panel | Yes |
| Two soft/self-closing doors | Yes |
| Four leg posts | Yes |
| Three soft-closing drawers with finger pulls and inset brushed stainless steel plate | Yes |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 102 |
| Dimensions | 20 × 94 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Shale and Light Shale |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Foundations Buffet
Foundations Nightstand
Foundations Panel Bed Queen
Foundations Panel Bed California King
| Dimensions | 92.25 × 79 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Foundations Panel Bed Queen
| Dimensions | 88.25 × 67 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Foundations Nightstand
Foundations Side Table
Foundations Panel Bed California King
Foundations Dresser
Foundations Side Table
Foundations Dining Table
Foundations Mirror
Linea Entertainment Credenza
| Dimensions | 19 × 92.25 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Storage |
Parota 60 Inch TV Stand
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary, Rustic |
Fynn Light Oak Display Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 × 89 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Fynn |
| Features | Storage |
Prado Entertainment Credenza
Antibes Entertainment Credenza
Fynn Blonde Display Cabinet
Living Room 4 Doors Console IFD4221CNS
Albion Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.25 × 80.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Power |
Rune Entertainment Credenza
Stratum Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Monolith Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.