Eden 70″ Media Console
The Eden Collection features an oak veneer and select hardwood construction, including rubber-wood, poplar, and maple with a beautiful wire brushed urban rustic “Dune” finish. This unique industrial collection offers a modern style, designed for ultimate comfort.
Product Details
| Rustic Dune Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Two doors with European style self closing hinges | Yes |
| Adjustable shelves behind each door | Yes |
| One storage drawer below open storage compartment | Yes |
| Wire management cut-outs in back panel | Yes |
| Product Dimensions | 70″W x 18″D x 30″H |
| Weight | 178 Lbs. |
| Cube | 24.6 |
| Style | Rustic |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Dune |
| Collection | Eden |
| Product Cube | 24.55 |
| Carton Weight | 178.2 |
| Product Weight | 138.6 |
| Color Code | DNE |
| Color Name | Dune |
| Carton Dimensions | 73.43″W x 21.26″D x 27.17″H |
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Eden End Table
Eden Trestle Table
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Eden Upholstered Stool
Eden Upholstered Chair
Eden Coffee Table
Eden Counter Table
Eden Backless Stool
Eden Chairside Table
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 24 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Eden Bench
Eden 60″ Media Console
Eden Sofa Bar Table
Albion Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.25 × 80.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Power |
Trianon Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.5 × 80 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Engineered Contrast Ebony |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Storage |
Arcadia Entertainment Credenza
Parota 60 Inch TV Stand
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary, Rustic |
Prado Entertainment Credenza
Modulum Entertainment Credenza
Fynn Light Oak Display Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 × 89 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Fynn |
| Features | Storage |
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Rune Entertainment Credenza
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Flora Entertainment Credenza
Monolith Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.