Trianon Entertainment Credenza
Drama created with simple lines and a bold finish that draws all eyes, this entertainment credenza will be the star of the show with its stunningly artistic Engineered Contrast Ebony finish. The case offers four push-to-open doors that easily store any entertainment or gaming equipment, and is supported by four black diagonal legs joined by horizontal and vertical stretchers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 38.98 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 314 Engineered Contrast Ebony |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 80 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Trianon Entertainment Credenza |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Entertainment Credenza |
| Program | Trianon |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 271.8 |
| Total Shipping Weight | 271.8 |
| Tv Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Tv Width | 80 in and 203.2 cm |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Base with stretchers | Yes |
| Engineered Contrast Ebony on fully finished inside | Yes |
| One adjustable/removable shelf, vent holes and one covered grommet behind each left and right door | Yes |
| Four soft-close, concealed hinge, push-to-open doors: left, center paired doors and right | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Storage space above and below a center drawer with hand-pull cutout behind center doors | Yes |
| Vent holes and one covered grommet behind center doors | Yes |
| Entertainment credenza crafted with flat-cut yellow pine & ash solids & engineered veneers in L’Ombre and striking Engineered Contrast Ebony finishes | Yes |
| Qty On Hand | 5 |
| Dimensions | 19.5 × 80 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Engineered Contrast Ebony |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Trianon Mirror
Trianon Cocktail Table
Trianon Bench
| Dimensions | 19 × 56 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Fabric |
Trianon Arm Chair
| Dimensions | 24.5 × 22.63 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Fabric |
Trianon Side Chair
| Dimensions | 27.25 × 21 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris |
| Style | Transitional |
| Collection | Trianon |
| Features | Fabric |
Trianon Mirror
Trianon Cocktail Table
Trianon Side Chair
| Dimensions | 28.38 × 22 × 38.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Fabric |
Trianon Side Chair
| Dimensions | 27.25 × 21 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Fabric |
Trianon Arm Chair
| Dimensions | 29.38 × 24.38 × 38.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Fabric |
Trianon Arm Chair
| Dimensions | 29.38 × 24.38 × 38.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Fabric |
Trianon Buffet
Alvarez Entertainment Credenza
Modulum Entertainment Credenza
Flora Entertainment Credenza
Cornelia Entertainment Credenza
Living Room 4 Doors Console IFD4221CNS
Parota 60 Inch TV Stand
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary, Rustic |
Solaria Entertainment Credenza
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Tempo Entertainment Credenza
Formosa Entertainment Credenza
| Dimensions | 20 × 76 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Flaxen and Graphite |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Stratum Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.