Lindon E5570-05D Dark Console
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 70″W x 17″D x 29″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 177.8cm W x 43.18cm D x 73.66cm H |
| Construction & Features | 4 wood framed glass doors ; 2 adj. wood shelves behind each side door |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the 2 center doors |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | metal base |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 79″ |
| Construction & Features | TV area inside pilasters: W 68.85″ x H 38.73″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 70 × 29 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Belgian Wheat and Coffee Bean, Burnished Brass, Clear Glass |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lindon E5570 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
E5570-05D
Category: Entertainment Stands
Tags: Belgian Wheat and Coffee Bean, Burnished Brass, Clear Glass, Brown, Entertainment Stands, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lindon E5570-05 Console
Lindon E5570-08 Large Console
Lindon E5570-08D Dark Large Console
Sereno Entertainment Credenza
Albion Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.25 × 80.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Power |
Fynn Blonde Display Cabinet
Stratum Entertainment Credenza
Antibes Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
Prado Entertainment Credenza
Flora Entertainment Credenza
Rune Entertainment Credenza
Michael Alan Showroom
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.