Melange Round Valley Three Door Entertainment Credenza
Brilliant in a soft blue finish with wood grain showing through and a subtle, oversized scallop motif on the door fronts, the Round Valley Entertainment Credenza sets the tone for a beautiful room. Accommodating up to a 65-inch TV, the credenza has 3 doors with soft-close hinges and push latches, two adjustable shelves behind the pair of left doors and one adjustable shelf behind the right side door. Vented back panel and 3-plug electrical outlet included.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and push latchesTwo adjustable shelves behind pair of left doorsOne adjustable shelf behind right side doorVented back panelPower supplyBlack painted interiorFinish: Blue finish with wood grain showing through with a bla | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 40.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 321.87 |
| Carton Width | 68.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Door Count | 3 |
| Drawer Dimensions | 14.75W x 11.5D x 3.5H |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Max TV Size | 65″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 64.00 |
| Weight | 282.19 |
| Image Role Data | {“628_55052_45_50016_00_room”:[“Room Image 1″],”628_55052_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55052_45_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55052_45_top”:[ |
| Weight | 282.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Living Room Melange Gerrin Side Table
Melange Emmett Entertainment Console
Melange Lets Be Fronds Two Door Chest
Melange Selleck Writing Desk
Melange Callum Round Accent Table
Melange Dorian Accent Chest
Melange Alabaster End Table
Melange Silverfrost Cocktail Table
Melange Kanchan Sofa Console
Melange Marin 36in Accent End Table
Melange Vienna Console
Melange Marin Drink Table
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Foundations Entertainment Credenza
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Modulum Entertainment Credenza
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Tempo Entertainment Credenza
Rune Entertainment Credenza
Fynn Display Cabinet
Formosa Entertainment Credenza
| Dimensions | 20 × 76 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Flaxen and Graphite |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Monolith Entertainment Credenza
Alvarez Entertainment Credenza
Tribeca Entertainment Credenza
| Dimensions | 20.5 × 80.38 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon and Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.