Charleston Bed Bench
Grand, plush and inviting, the Charleston Bed Bench contrasts a vibrant Black Cherry finish with the Chateau Linen performance fabric on the seats, sides and back, accented by nailhead trim. The six turned legs are joined by wood stretchers all the way around the bench.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seat and backTack in floor glidePerformance fabricNailhead trimFinish: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heir | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom nature of |
| Fabric | 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen |
| Arm Height | 25 |
| Carton Height | 20.00 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 88.18 |
| Carton Width | 63.00 |
| Depth | 20.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Chateau Linen; Fabric Contents: 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen; Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Wood, Fabric and Nailheads |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Chateau-Linen-SC |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 500 |
| Width | 58.50 |
| Wood Distressing Type | Subtle distressing |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 59.52 |
| Image Role Data | {“6750_90019_85_room”:[“Room Image 1″],”6750_90466_019_116_10445_85_room”:[“Room Image 2″],”6750_90466_116_019_85_room”:[“Room Image 3″],”6750_90019_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angl |
| Weight | 59.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 58.5 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston Five-Drawer Chest
Charleston Six-Drawer Dresser
Charleston Rectangle Dining Table with 1-20in Leaf
Charleston Upholstered Arm Chair
Charleston Host Chair
Charleston Console Table
Charleston Demilune Accent Table
Charleston Console Table
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Three-Drawer Nightstand
Living Room Charleston Side Table
Charleston Five-Drawer Server
Oxford Two Door Cabinet
Kaley Etagere
Lanita Accent Table
Collins 19″ Outdoor Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Laguna Accent Table
Reverie Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Reverie |
| Features | Storage |
Solaria Accent Table
Kiara Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Kiara |
| Features | Storage |
Ceilby Accent Table
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 21.13 × 14 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in wire brushed black finish. Fluted base design. Coordinates with A4000601 and A4000602. |
| Brand | Ashley Furniture |
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Zina Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.