Oval Accent Table
Extend hospitality in style with the lovely oval accent table with a removable serving tray on the top. Crafted of Mappa Burl with decorative veneers, the piece has 2 shelves and brass end caps on the legs.
Product Details
| Carton Height | 28.25 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 50.00 |
| Carton Width | 31.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mappa Burl Veneer |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Table Shape | Oval |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 33.07 |
| Image Role Data | {“HF50050590_11_05”:[“Room Image 1″],”RC185_089_500_50_590_room”:[“Room Image 2″],”SS195_03_083_805_REC_500_50_590_room”:[“Room Image 3″],”500_50_590_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle” |
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 28 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 500-50 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
58” Red Asian Cabinet
Round Pedestal Accent Table
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Cascade Nesting Tables
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Bronze |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Cascade |
| Features | Storage |
Zina Accent Table
Sundance Bed Bench
Oxford Two Door Cabinet
Stratton White Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Kaley Etagere
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Kiara Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Kiara |
| Features | Storage |
Laguna Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.