Round Pedestal Accent Table
Description
Description
In a vintage 18th Century pedestal table design with pie-shaped top, this piece exudes character with classic fluted, beaded and flared legs.
Product Details
| Carton Height | 8.50 |
|---|---|
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 39.60 |
| Carton Width | 33.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 26.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“500_50_828”:[“Room Image 1″],”CC388_SW_083_500_50_828_room”:[“Room Image 2″],”500_50_828_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”500_50_828_Silo_Top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
Additional information
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 26 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Commerce and Market |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
500-50-828
Category: Chairside Tables
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Medium Wood
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Oval Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Haven Accent Table
Foundations Side Table
Lanita Side Table
Eden Accent Table
Michael Alan Showroom
Moro 1 Drawer Chairside Table
Wren Accent Table
Mezquite Chairside Table
Amara Accent Table
Perrine White Accent Table
Milo Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.