Petrified Accent Table
The Petrified Wood side table abounds with natural beauty and unique character. Exceedingly rare and visually stunning, this petrified wood stump was formed by minerals crystallizing over thousands of years to produce a metamorphic stone fossil. The dramatic features and captivating wood grain create a rustic, organic appeal that pairs beautifully with modern luxe decor.
Product Details
| Cubes | 5.25 |
|---|---|
| Overall Product Height | 19.5 |
| Overall Product Width | 17.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Accent Table |
| Rooms | Bernhardt_Auberge_Catalog_2nd-Edition-0011.jpg |
| Roomtype | Living |
| Shape | Shaped |
| Shipping Weight | 300.0 |
| Total Shipping Weight | 300.0 |
| Website Material | Stone |
| Petrified wood | Yes |
| Size, weight and color can vary as each table is unique. | Yes |
| Depth | 17.5 in (44.45 cm) |
| Height | 19.5 in (49.53 cm) |
| Width | 17.5 in (44.45 cm) |
| Qty On Hand | 70 |
| Dimensions | 17.5 × 17.5 × 19.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kendo Console Table
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 120.5 × 157 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 120.5 × 120.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palma Bench
Merritt Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 45.5 × 95 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Trost Console Table
Slater Buffet
| Dimensions | 20 × 68 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Azucar |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Mirabelle Accent Table
Wyman Nesting Table
| Dimensions | 14 × 20 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Throw Pillow (21″ x 21″)
| Dimensions | 21 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Eden Fabric Sectional
| Dimensions | 105 × 135 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Ceilby Accent Table
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 21.13 × 14 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in wire brushed black finish. Fluted base design. Coordinates with A4000601 and A4000602. |
| Brand | Ashley Furniture |
Silhouette Etagere
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Neskowin Two Door Cabinet
Sundance Bed Bench
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jackson Pedestals
Albion Etagere
| Dimensions | 18 × 44 × 85.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional (Contemporary Rustic) |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Laguna Accent Table
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Oslo Entertainment Console
| Dimensions | 20 × 80 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Onyx |
| Style | Modern |
| Collection | Oslo |
| Features | Power |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.