Roscoe Leather Ottoman
Fine craftsmanship, unique materials, and modern styling characterize the eclectic Bernhardt Interiors collection. With a compact size and an elegant design, the Roscoe leather ottoman is the perfect accent for the luxe interior. The sides curve gently inward to form an hourglass shape, accentuated by refined nailhead trim. From a variety of fine leathers and finishes, this piece may be customized to suit any room.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Col | 41.8 |
|---|---|
| Cubes | 9.4 |
| Leather | 163-000 |
| Leather Shown | 163-000 |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 20 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Rooms | Bernhardt_Allure_2019_Catalog-0013.jpg and Bernhardt_Criteria_Catalog-0006.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 30.0 |
| Total Shipping Weight | 30.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Wood board construction. | Yes |
| Nailhead trim on contours. | Yes |
| Inward curved ottoman. | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 21 in (53.34 cm) |
| Width | 20 in (50.8 cm) |
| Dimensions | 20 × 20 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sabrina Fabric Swivel Chair
Ronin Arm Chair
| Dimensions | 24.75 × 23.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Kellan Fabric Side Chair
| Dimensions | 23.69 × 20.63 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoked Truffle |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Kingston Fabric Chair Without Pillows
| Dimensions | 37.5 × 31 × 44.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Alannis Panel Bed Queen
Brianna Fabric Side Chair
| Dimensions | 28.25 × 21.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Helena Fabric Bumper Ottoman Wood Foot
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palisades Fabric Sofa Without Pillows & Nails
| Dimensions | 40 × 108 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Nexus Dining Table
Cahill Dining Table
Jacopo Console Table
Merino Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Burnished Riviera Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Hannah Ottoman
| Dimensions | 20.67 × 35.43 × 17.32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
St. Francis Large Leather Ottoman
| Weight | 47.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 40.5 × 16.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Ebony Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | St. |
| Features | Leather |
Gable Ottoman- Black & White Dash | Black And White Dash Fabric On Hardwood Frame
Jordan Ottoman
Corissa Ottoman
| Dimensions | 33 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Casual |
Casale Leather Ottoman
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.