Roscoe Leather Ottoman Without Nails
Fine craftsmanship, unique materials, and modern styling characterize the eclectic Bernhardt Interiors collection. With a compact size and an elegant design, the Roscoe leather ottoman is the perfect accent for the luxe interior. The sides curve gently inward to form an hourglass shape, accentuated by refined welt trim. From a variety of fine leathers and finishes, this piece may be customized to suit any room.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Col | 41.8 |
|---|---|
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 20 |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 30.0 |
| Total Shipping Weight | 30.0 |
| Website Material | Leather |
| Hidden feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 21 in (53.34 cm) |
| Width | 20 in (50.8 cm) |
| Dimensions | 20 × 20 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Trost Console Table
Mansfield Fabric Bench
| Dimensions | 18 × 61.5 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Merritt Fabric Sofa
| Dimensions | 45.5 × 95 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Throw Pillow (27″ x 13″)
| Dimensions | 27 × 13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Lowe Dresser
Palma Nightstand
Peyton Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 91 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Kingston Leather Chair Without Nails
| Dimensions | 37.5 × 31 × 44.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Albion Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 41.5 × 89 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Ritter Dresser
Throw Pillow (22″ x 12″)
| Dimensions | 22 × 12 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Astoria Fabric Swivel Chair
Corissa Ottoman
| Dimensions | 33 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Casual |
Blair Ottoman
Asher Ottoman
Jordan Ottoman
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
St. Francis Small Ottoman
Hannah Ottoman
| Dimensions | 20.67 × 35.43 × 17.32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Burnished Riviera Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Willow Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Willow |
| Features | Fabric |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | White |
| Detail Color | Polished Chrome Finish |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.