Memento Accent Table
Slim and stylish, the Memento Accent Table is a mixture of organic materials combining aluminum and cast glass, with a rose-colored distressed glass top with a dark metal base. The table is part of a curated collection to honor the spirit and courage of those battling breast cancer, and a portion of the proceeds from each table sold goes to the Susan G. Komen Foundation.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 25.25 |
| Carton Length | 15.50 |
| Carton Weight | 47.00 |
| Carton Width | 15.50 |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 22.50 |
| Material Description | Cast Glass and Aluminum |
| Style | Casual |
| Width | 12.00 |
| Wood Distressing Type | Distressed Glass |
| Weight | 34 |
| Image Role Data | {“5000_50011_97_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5000_50011_97_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 22.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Pinks |
| Style | Casual |
| Collection | Susan G. Komen |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Blossoming Hope Cocktail Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Unity Chest
Triumph Accent Chest
Moment of Hope Chest
Jackson Pedestals
Zina Accent Table
Kiara Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Kiara |
| Features | Storage |
Arlyn Etagere
Silhouette Etagere
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Nidra Accent Table
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Lanita Accent Table
Stratton White Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.