Blossoming Hope Cocktail Table
Feminine and delicate yet bold and striking, the Blossoming Hope Cocktail Table has a clean silhouette with gold painted metal legs and frame and a tempered Ultra White glass top with hand painting. The reverse-painted glass has a sweeping floral design in pink and green hues over the white background. Measures 32 inches wide by 32 inches deep.
Product Details
| Carton Height | 25.00 |
|---|---|
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 152.12 |
| Carton Width | 56.00 |
| Depth | 32.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 50 |
| Height | 19.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Tempered Ultra White Glass with Handpainting and Metal |
| Style | Transitional |
| Top Clearance | 18 |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 52.00 |
| Weight | 88.18 |
| Image Role Data | {“5000_10003_80001_647_detail”:[“Detail Image 1″],”5000_10003_80001_647_room”:[“Room Image 1″],”5000_10003_80001_647_room2”:[“Room Image 2″],”5000_80001_647_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 88.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 52 × 19.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Blossoming Hope Writing Desk
Unity Chest
Susan G. Komen Eternal Chest
Moment of Hope Chest
Triumph Accent Chest
Memento Accent Table
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Dakota Round Coffee Table
Darlington Cocktail Table
Zurich Coffee Table
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Stowe Coffee Table
Amner Coffee Table
Darsa Cocktail Table
Balam Cocktail Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Allan Round Coffee Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.