Outdoor Throw Pillow (24″ x 24″)
This microfiber throw pillow has the feel of down, but is made with a synthetic outdoor fiber. It is fully encased in a water resistant ticking. The result is a superior pillow that offers fullness, recovers more quickly and creates a beautiful appearing pillow. It can be customized with any of our fabrics, vinyls and trims to give your outdoor space a finished look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Division | Upholstery |
|---|---|
| Overall Product Height | 24 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pillow Style | Knife-edge with welt |
| Product Name Search | Outdoor Throw Pillow |
| Product Type | Throw Pillow |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Square |
| Throw Pillow All Over Fabric Com Yardage | 1.4 |
| Throw Pillow Back Com Yardage | 0.7 |
| Throw Pillow Decorative Trim Com Yardage | 1.4 |
| Throw Pillow Front Com Yardage | 0.7 |
| Upholstery Fill | Microfiber-Synthetic Down |
| Pillow Style: Knife-edge with welt | Yes |
| The front fabric, back fabric and decorative trim can be customized. | Yes |
| Dimensions | 24 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Calypso Outdoor Swivel Chair Cover
Talon Outdoor Sofa
| Dimensions | 38.5 × 87.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Santa Monica Outdoor Sofa
| Dimensions | 36 × 85.75 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Corsica Outdoor Cocktail Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Altea Outdoor Chaise
Montaigne Outdoor Chair 1/2
| Dimensions | 37 × 46.5 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Aventura Outdoor Swivel Chair Cover
Atlas Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 25.19 × 23.25 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Left Arm Cuddler
| Dimensions | 41.5 × 63 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Chair
| Dimensions | 42.5 × 40.5 × 31.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Nodi Outdoor Chair
| Dimensions | 30 × 28 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Swivel Chair Cover
Brynn 24″ Pillow
Renemore Pillow (Set of 4)
| Weight | 16.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 20 × 20 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Square |
| Series Features | Hand woven in black. Solid reverse in black canvas. Cotton cover. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lyla 24″ Pillow
Rowcher Pillow (Set of 4)
| Weight | 13.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 20 × 20 in |
| Color | Gray/White, Grey, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Series Features | Hand woven looped stripe design in white and gray. Solid reverse in cream. Knife edge construction. Polyester/cotton/wool blend face with cotton reverse. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Naomi 24″ Pillow
Mia 24″ Pillow
Audra 24″ Pillow
Erin 24″ Pillow
Cameron 20″ Pillow Cover
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.