Talon Outdoor Sofa
The Talon sofa has the style and design of indoor seating, but is updated for all-weather outdoor settings. Softly tapered track arms extend from the back, encasing two seat cushions and two knife-edge back pillows.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 29 in and 73.66 cm |
|---|---|
| Ba | 80.5 in and 204.47 cm |
| Back Pillow | (2) Knife-edge without welt |
| Com | 15.3 |
| Cubes | 67.08 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6045-010 |
| Fabric Shown | 6045-010 |
| Furniturecoveringraphite | C7416O |
| Furniturecoverinlightgrey | C7416BO |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 87.5 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Plant 6 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 31.5 in and 80.01 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Seat Width | 80.5 in and 204.47 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Welt Number | 6503-011 |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 38.5 in (97.79 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 87.5 in (222.25 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Metal feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Track arm | Yes |
| Welt detail | Yes |
| Dimensions | 38.5 × 87.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lomani Outdoor Sofa
Salinas Outdoor Sofa
| Dimensions | 34 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Swivel Chair
Rochelle Outdoor Console Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Tanah Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.5 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Amelia Outdoor Arm Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Medano Outdoor Accent Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Hyannis Outdoor Accent Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Maldives Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Voile Outdoor Accent Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Montecito Sofa in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 106 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Havana Sofa | Frame SKU
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Mid Sofa | Frame SKU
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Milano Outdoor Sofas
Mia XL Sofa
| Dimensions | 37 × 112 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Rendondo Outdoor Sofas
Novara XL Sofa
| Dimensions | 37 × 107 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
CUSTOM KIT for Monterey Sofa
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 80.91 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Bolster Back Outdoor Sofa, Armless
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 29 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bolster |
| Features | Fabric |
Palermo High Back Sofa
| Dimensions | 34 × 78 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Provence Sofa | Frame SKU
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!




Reviews
There are no reviews yet.