Throw Pillow (27″ x 13″)
This feather blendown pillow is created with a mix of 75% gray duck feathers and duck down (95% feather/5% down) and 25% polyester fibers. The mixture is encased in a down proof ticking. The result is a luxurious pillow that offers fullness, recovers more quickly and creates a beautiful appearing pillow. It can be customized with any of our fabrics and trims to give your room a finished look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Overall Product Height | 13 |
|---|---|
| Overall Product Width | 27 |
| Pillow Style | Knife-edge without welt |
| Product Type | Throw Pillow |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Shape | Kidney |
| Throw Pillow All Over Fabric Com Yardage | 2 |
| Throw Pillow Back Com Yardage | 1 |
| Throw Pillow Front Com Yardage | 1 |
| Upholstery Fill | Blendown |
| Pillow Style: Knife-edge without welt | Yes |
| The front fabric and back fabric can be customized. | Yes |
| Height | 13 in (33.02 cm) |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Dimensions | 27 × 13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pisa Leather Ottoman
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Throw Pillow (20″ x 16″)
| Dimensions | 20 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Kingston Leather Chair
| Dimensions | 37.5 × 31 × 44.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Ardmore Leather Bench
| Dimensions | 28.5 × 71 × 15 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Silvius Cocktail Table
Vika Accent Table
Gainsford Cocktail Table
Mansfield Fabric Bench
| Dimensions | 18 × 61.5 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Throw Pillow (24″ x 16″)
| Dimensions | 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Maymont Cocktail Table
Arctic Cocktail Table
Eden Fabric Sectional
| Dimensions | 105 × 165 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cameron 20″ Pillow Cover
Vorlane Pillow
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 22 × 22 in |
| Color | Brown, Tan/Brown/White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Square |
| Series Features | Woven stripe design in shades of tan, brown and white. Solid reverse in ivory. Knife edge construction. Cotton/polyester blend face with polyester reverse. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Fawn 24″ Pillow
Theban Pillow
| Weight | 2.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 20 × 20 in |
| Color | Cream, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Series Features | Hand woven with stripe design in cream. Solid reverse in cream. Cotton/polyester cover. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Britt 24″ Pillow
Fris 24″ Pillow
Erin 24″ Pillow
Bianca 24″ Pillow
Zane 12″ Pillow
Avery 24″ Pillow
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.