Crawford Chestnut Leather Rectangular Storage Ottoman
Functionality and flair, all in one unique piece. The Crawford ottoman is ideal for those looking for both extra storage and bonus comfort. This piece will fit seamlessly into any space where you may need it, including living rooms, hallways and bedrooms. This rich, medium brown leather is semi-aniline protected and can stand up to everyday wear.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Crawford |
|---|---|
| Features | Storage and Casters |
| Stocked Cover Options | 756-72 |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 26.010 |
| Carton Weight | 119.000 lb |
| Product Weight | 119 lb |
| Carton Volume | 25.984 |
| Material | Leather |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 52 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Crawford |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Gable Ottoman- Black & White Dash | Black And White Dash Fabric On Hardwood Frame
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Burnished Riviera Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
St. Francis Large Leather Ottoman
| Weight | 47.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 40.5 × 16.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Ebony Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | St. |
| Features | Leather |
Solaria Ottoman
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Bone |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Barret Small Pouf Ottoman
St. Francis Small Ottoman
Jordan Ottoman
Foster Leather Ottoman
| Dimensions | 23 × 29 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Jordan Small Ottoman
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.