Helena Fabric Bumper Ottoman Metal Foot
The Helena bumper ottoman’s low profile and brushed stainless steel feet lend it a streamlined look rooted in contemporary design. Designed with sinuous spring construction for durability and comfort, the ottoman may be used alone or as part of the Helena sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 5.7 |
|---|---|
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 17.5 |
| Overall Product Width | 39.5 |
| Product Type | Bumper Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 60.0 |
| Total Shipping Weight | 60.0 |
| Website Material | Fabric |
| Brushed Stainless Steel finish only | Yes |
| Companion Skus | N5120, N5130, N5132, N5137, N5138, N5140, N5141 and N5142 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ctWGe4gO–/oz2kggjl9fagidj1xnyp.pdf |
| Marketing Labels | Helena N51 Sectional – Metal Foot.pdf |
| Depth | 39.5 in (100.33 cm) |
| Height | 17.5 in (44.45 cm) |
| Qty On Hand | 442 |
| Width | 39.5 in (100.33 cm) |
| Luxe feather down cushion | Yes |
| Rooted in contemporary design | Yes |
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Juri Cocktail Table
Abbott Dining Table
Acora Buffet
| Dimensions | 20 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Angelina Fabric Swivel Chair
Shimla Side Table
Andie Leather Sofa Without Pillows
| Dimensions | 40.5 × 95 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Elizabeth Fabric Swivel Chair Without Pillows
Bryne Nightstand
Palisades Leather Sofa Without Pillows
| Dimensions | 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Tahlia Fabric Side Chair
| Dimensions | 24.88 × 22 × 39.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Weathered Greige |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Spencer Fabric Chair
Merino Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Gable Ottoman- Black & White Dash | Black And White Dash Fabric On Hardwood Frame
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Burnished Riviera Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
St. Francis Small Ottoman
Foster Leather Ottoman
| Dimensions | 23 × 29 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Casale Leather Ottoman
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
St. Francis Large Leather Ottoman
| Weight | 47.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 40.5 × 16.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Ebony Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | St. |
| Features | Leather |
Hannah Ottoman
| Dimensions | 20.67 × 35.43 × 17.32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.