Main Street Fabric Ottoman
Description
Description
With its welt cording and block legs, the Main Street ottoman perfectly complements the Main Street chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Main Street |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.75 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 6.750 |
| Carton Weight | 37.000 lb |
Additional information
Additional information
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Main Street Fabric Sleeper
Main Street Fabric Full Sleeper
Corissa Ottoman
| Dimensions | 33 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Casual |
Casale Leather Ottoman
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | White |
| Detail Color | Polished Chrome Finish |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Willow Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Willow |
| Features | Fabric |
Blair Ottoman
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Transitional |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Leather Ottoman
| Dimensions | 23 × 29 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Jasper Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Jasper |
| Features | Fabric |
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Michael Alan Showroom
Hannah Ottoman
| Dimensions | 20.67 × 35.43 × 17.32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.