Stella Fabric Ottoman
The perfect elegant piece to set your feet atop, the Stella ottoman pairs perfectly with any of the other pieces in this group. A plush top cushion provides comfort with lasting support. Handcrafted with a durable frame and upholstered with careful detail, this ottoman is designed to last. Elevate your home with the chic style of Stella.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Stella |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.70 |
| Carton Weight | 28 lb |
| Product Weight | 28 lb |
| Carton Volume | 7.700 |
| Carton Weight | 28.000 lb |
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Blair Ottoman
Barret Small Pouf Ottoman
Bandon Oversized Accent Ottoman
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 24 × 37 in |
| Color | Brown, Toffee |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Hannah Ottoman
| Dimensions | 20.67 × 35.43 × 17.32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Jordan Ottoman
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | White |
| Detail Color | Polished Chrome Finish |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Jasper Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Jasper |
| Features | Fabric |
Anderson Round Ottoman
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 21 × 16 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Contemporary |
| Collection | Anderson |
| Features | Fabric |
Casale Leather Ottoman
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.