Stella Fabric Sofa
The perfect elegant piece to accentuate your home, the picturesque petite roll arms of the Stella sofa invite you in. Take a seat atop removable and reversible cushions that are supported by our patented Blue Steel Spring system – backed by our lifetime guarantee. Handcrafted with a durable frame and upholstered with careful detail, Stella is designed to last. The tight back and turned wood legs give this quaint sofa a modern flair. And with two accent pillows in your choice of fabric, elevate your home with the chic style of Stella.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Stella |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 47.60 |
| Carton Weight | 118 lb |
| Product Weight | 118 lb |
| Carton Volume | 47.600 |
| Carton Weight | 118.000 lb |
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 77 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Lewis Sofa
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Polaris – Kahlua Power Sofa
Corissa Sofa
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 36 in |
| Brand | Palliser |
| Color | Blue, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Upholstered |
| Style | Transitional |
Clyde Sofa
Lewis Sofa
Emmett Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.