Wilshire Ottoman-Special Order
Sophisticated and classic, the Wilshire Ottoman serves as both a functional and elegant accent. Its generous cushion provides comfort for feet or additional seating, while fully customizable upholstery ensures it integrates seamlessly with your décor. A timeless addition that balances luxury with everyday usability.
Features
| Customizable | Yes |
|---|
Product Details
| Removable Leg/ Fixed Leg: Fixed | Yes |
|---|---|
| Seat Cushion Options: N/A | Yes |
| Back Cushion Options: N/A | Yes |
| Throw Pillows: N/A | Yes |
| Available Covers: Tiers 1-12, L1-L3, COM | Yes |
| Dimensions | 17 × 24 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Wilshire |
| Features | Customizable |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Frosted Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Merino Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Hannah Ottoman
| Dimensions | 20.67 × 35.43 × 17.32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
St. Francis Small Ottoman
Anderson Round Ottoman
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 21 × 16 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Contemporary |
| Collection | Anderson |
| Features | Fabric |
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Burnished Riviera Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.