Samba Wooden Frame & Base, Upholstered Square Ottoman
With its chunky, wide silhouette, the Samba collection infuses your living room with a touch of traditional charm. Supported by a sturdy frame crafted from solid pine wood, it rests gracefully on low-profile block feet with a rich brown hue.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Brown. 100% Polyester. | Yes |
|---|---|
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, providing strength and durability to the frames—No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. | Yes |
| Exposed solid wood incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer sand drift finish and brown fabric |
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 28.25 × 19.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Samba Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.5 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Two-Cushion Sofa
Samba Wooden Frame & Base, Two-Cushion Loveseat
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.75 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.5 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.75 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.25 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Sectional Right-Arm Loveseat
Samba Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.25 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Sectional
| Weight | 115.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55.5 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Two-Cushion, Sofa
Samba Wooden Frame & Base, Sofa
Samba Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.75 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Gable Ottoman- Black & White Dash | Black And White Dash Fabric On Hardwood Frame
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Bandon Oversized Accent Ottoman
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 24 × 37 in |
| Color | Brown, Toffee |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Barret Small Pouf Ottoman
Hannah Ottoman
| Dimensions | 20.67 × 35.43 × 17.32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Transitional |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Burnished Riviera Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Casale Leather Ottoman
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Asher Ottoman
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Frosted Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.