Dwell Stone Accent Table
The Dwell Stone Accent Table brings a touch of architectural intrigue to your space. Crafted from solid stone, its cubic form features a textured, grid-like surface, adding a tactile and visually compelling element. This piece serves as a striking accent, functioning as a side table, pedestal, or sculptural object. Its natural stone finish and unique design make it a focal point in any contemporary setting.
Product Details
| Stone: White Banswara | Yes |
|---|---|
| Felt pad on bottom | Yes |
| Outdoor Under Cover Rated | Yes |
| Dimensions | 11 × 11 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dwell River Rock Dining Table
Dwell River Rock Panel Bed King
Dwell Boulder Panel Bed King
Dwell Boulder Square Cocktail Table
Dwell Basalt Chest
| Dimensions | 19 × 38 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Basalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell River Rock Metal Base Console
| Dimensions | 16 × 76 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Industrial |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell River Rock Cross Console
Dwell Mirror
Dwell Boulder Bunching Cocktail Table
Dwell Boulder Display Cabinet
| Dimensions | 18 × 28 × 85 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell River Rock Nesting Cocktail Ottoman
| Dimensions | 32 × 60 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Modern |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell River Rock Bunching Ottoman
| Dimensions | 24 × 24 × 15 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Cascade Nesting Tables
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Bronze |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Cascade |
| Features | Storage |
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Laguna Accent Table
Kaley Etagere
Oslo Entertainment Console
| Dimensions | 20 × 80 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Onyx |
| Style | Modern |
| Collection | Oslo |
| Features | Power |
Zina Accent Table
Lanita Accent Table
Ladgate Accent Table
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21.88 × 16.25 in |
| Color | Black/Natural, Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of metal in black finish and solid wood in natural finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ellis Etagere
| Dimensions | 16 × 44 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Jicama |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Nidra Accent Table
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.