Dwell Basalt Chest
The Basalt Chest commands attention with its dramatic Basalt finish and striking lap-siding detail. Its tiered, waterfall-edge drawers offer a unique design element while providing ample storage. This chest serves as a bold statement piece, adding a touch of modern architectural flair to any room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| 3 Drawers with finger grooves | Yes |
|---|---|
| Electrical w/1-USB, 1-USB-C and 2-Outlets | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 19 × 38 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Basalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dwell River Rock Round Dining Table
Dwell River Rock Panel Bed King
Dwell Boulder Three Drawer Nightstand
| Dimensions | 18 × 30 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell River Rock Hall Chest
| Dimensions | 18 × 41 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell River Rock Nesting Cocktail Ottoman
| Dimensions | 32 × 60 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Modern |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dwell River Rock Round Side Table
Dwell River Rock Six Drawer Dresser
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | River Rock |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell Bar Cabinet
| Dimensions | 19 × 49 × 77 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Basalt |
| Style | Industrial |
| Collection | Dwell |
| Features | Storage |
Dwell River Rock Lap Credenza
Dwell Basalt Lap Credenza
Dwell Boulder Panel Bed King
Dwell Boulder Bunching Ottoman
| Dimensions | 24 × 24 × 15 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dwell |
| Features | Fabric |
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Skylar Door Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Modulum Tall Drawer Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Stratum Door Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.