Linville Falls Linn Cove Upholstered Side Chair
Tailored and timeless, the Linn Cove Side Chair has a comfortable upholstered seat and back in the neutral performance fabric Remington Porcelain with welt trim. The crisp wood frame is finished in Shadow, a charred black finish achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6150-75510-85 |
| Carton Height | 17.00 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 27.18 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 24.25 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Remington Porcelain (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning code: WS (Clean water-based Stains with water-based cleaning agent, clean oil-based Stains with Solvent cleaner) |
| Height | 35.75 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-REMINGTON-PORC-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 21.25 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Side Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 21.25 |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 18.54 |
| Image Role Data | {“6150_75510_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_75510_99_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_75510_99_straight_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Straight”] |
| Weight | 18.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 21.25 × 35.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls 72″ Desk with Lateral File
Linville Falls 96″ Credenza with File and Two Open Desk Cabinets Credenza
Linville Falls Open Desk Cabinet
Home Office Linville Falls Desk Top 72in
Linville Falls 84″ Desk with Lateral File
Linville Falls 84″ Desk with One File
Home Office Linville Falls Desk Top 36in
Linville Falls 60″ Credenza with File and Open Desk Cabinet
Home Office Linville Falls Desk Top 84in
Linville Falls Linn Cove Upholstered Side Chair
Linville Falls 96″ Desk with One File
Linville Falls 96″ Desk with Lateral File
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Parota Wooden Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.