Linville Falls 96″ Desk with One File
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The expansive 96-inch wide top has a functional base including a small file on the side with a top utility drawer and a bottom drawer with a locking file and pendaflex filing system and a leg end panel. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 96-inch top, a small file and a leg end panelTwo drawersTop drawer is a utility drawerBottom drawer is a locking file drawer with pendaflex filing systemFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft smoked gray finishHar | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 475.72 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 403.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 96.00 |
| Weight | 363 |
| Image Role Data | {“6150_10946_85_schematic”:[“Schematic”],”6150_10946_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10946_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10096_85_top”:[“To |
| Weight | 363 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 96 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls Open Desk Cabinet
Linville Falls Linn Cove Upholstered Arm Chair
Linville Falls 96″ Desk with Open Desk Cabinet
Linville Falls Corner Desk with Two Lateral Files
Linville Falls 84″ Desk with One Centered File
Linville Falls Corner Desk with Lateral File and Open Desk Cabinet
Linville Falls 72″ Desk with Lateral File
Linville Falls 84″ Desk with One File
Linville Falls Chimney Gap Six Drawer Dresser
Linville Falls 60″ Credenza with File and Open Desk Cabinet
Linville Falls 96″ Desk with Small File and Lateral File
Linville Falls 96″ Credenza with File and Two Open Desk Cabinets Credenza
Rory Desk
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Riley Desk
East Hampton Desk
Americana Modern – Cotton 60″ Writing Desk
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Alder Writing Desk (Brown)
Josie Solid Mango and Iron 36″ Tall Standing Desk
Arcadia Desk
Foundations Desk
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.